Soru Grubu:

CSD gibi bir işletim sistemi yazmaya ne gerek var? Zaten piyasada tamamen bedava bulabileceğimiz, böceklerden arındırılmış, yaygınlaşmış işletim sistemleri yok mu?

CSD kodlarının tamamı proje grubu tarafından yazılacak olan yeni bir işletim sistemidir. Mevcut işletim sistemlerinden şu ya da bu bakımdan bazı farkları olacaktır. CSD projesi aynı zamanda bir araştırma projesidir. Bu proje kapsamında elde edilecek bilgi birikimi bu tür projeler için özendirici olacak ve pek çok benzer çalışmaların başlatılmasına önayak olacaktır. Bir ülkede yazılım düzeyinin ilerlemesi yüksek seviyeli araçları kullanabilen programcılarla ölçülemez. Sistem programlama faaliyetleri ülkemizin yazılım geleceği için belirleyici rolü oynayacaktır. Pek çok bakımdan ulusal bir işletim sistemine gereksinim vardır.

CSD ismi nereden geliyor?

İşletim sisteminin ismi henüz kesin olarak belirlenmemiştir. Bu konuda siz de önerilerinizi CSD-Sistem Grubu'na iletebilirsiniz. CSD, C ve Sistem Programcıları Derneği'nin kısaltmasıdır. Bu ismin BSD ismiyle bilinen Berkeley UNIX sistemleriyle bir ilgisi yoktur (yani C Dilinin öyküsünde olduğu gibi B'den sonra C gelir gibi bir bağlantı söz konusu değildir). Şimdilik işletim sisteminin ismi için CSD kullanılacaktır.

CSD işletim sistemi projesi kimler tarafından geliştiriliyor?

CSD, C ve Sistem Programcıları Derneği tarafından Dernek bünyesinde kurulmuş olan CSD-Sistem Grubu tarafından geliştiriliyor.

CSD tamamen bir LINUX türevi mi olacak?

Hayır. CSD, LINUX sistemlerine benzemesine karşın tam bir LINUX türevi olmayacak. POSIX standartlarını destekleyen bir sistem olacak. Ancak LINUX bilgi birikiminden faydalanılacak.

Proje grubuna aktif üye olarak katılırsam bir eğitim sürecinden geçecek miyim?

Evet. Proje grubunun çeşitli alt grupları için seminerler düzenleniyor. Bunlara belirli düzeylerde katılmanız gerekecek.

Proje çalışmasında yer alabilmek için hangi özelliklere sahip olmalıyım?

Proje grubunda aktif grup üyesi olarak kodlama yapabilmek için en az: - İyi derecede C Programlama Dili bilgisine sahip olmak, - Sistem programlama alanında uygulamalı çalışma yapmış olmak, Koşulları aranmaktadır. Ayrıca, - 80x86 Sembolik makina dilinde uygulamalı çalışma yapmış olmak bir avantajdır. Bu özelliklere tam anlamıyla sahip olmayan adaylar testçi olarak çalışabilirler ya da tamamen kodlama dışı görevlerde (örneğin dökümantasyon ya da POSIX uyum grubu gibi...) yer alabilirler.

Projenin geliştirilme süresi tahmini olarak nedir?

Projenin yaklaşık 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Her projede olduğu gibi planlanan bitiş tarihinde sapmalar olabilir.

Projenin geliştirilmesi tamamen Internet üzerinden mi yürütülüyor?

Hayır. Proje tamamen Internet üzerinden yürütülmüyor. CSD-Sistem Grubu'nun alt grupları önceden belirlenmiş tarihlerde yüz yüze toplantılar da düzenliyorlar.

Yalnızca Internet yoluyla proje grubuna aktif üye olarak katılmam mümkün mü?

Internet yoluyla aktif üye olmadan projeye katkıda bulunabilirsiniz. Fakat aktif üyeler yüz yüze iletişimde bulunmak ve bazı toplantılara katılmak zorundadır. Ancak konuda çeşitli esneklikler söz konusu olabilir.